Nechutenstvo môže mať viacero príčin, či je to už nesprávna činnosť pečene, zápcha, prekyslenie organizmu alebo iné poruchy trávenia. Aj keď nechuť k jedlu zriedka býva priamym príznakom choroby môže celkovo komplikovať zdravotný stav.

bolest břicha

Hlavne po štyridsiatke, obzvlášť pri sedavom spôsobe života, je menšia chuť do jedla už celkom normálnym javom. Niekedy dokonca aj celkom vítaným. Naopak, prejedanie sa vedie k obezite, prekysleniu a zlej látkovej výmene. Preto je určite na mieste vhodná úprava stravy.

K bylinným prostriedkom zvyšujúcim chuť do jedla nepochybne patria: rasca, kôpor (aj semená), majoránka, paprika, škorica, klinčeky, aníz, černuška, zázvor, nové a čierne korenie a muškátový kvet. Nesmieme zabudnúť ani na „horké“ prostriedky ako sú vachta trojlistá, palina či alchemilka a divo rastúce zelené vňate kam určite patria púpavové listy, hviezdica prostredná, portulakaalebo žihľava.

Všetky tieto byliny sú veľmi prospešné pre ľudský organizmus pretože zvyšujú vylučovanie tráviacich štiav, daná potravina, ktorú jeme totiž podlieha procesu trávenia už počas jedla a ak je jedlo správne a vhodne okorenené, neleží nám v žalúdku ako kameň.

Je veľmi dobré mať v kuchyni či na balkóne v kvetináči aspoň pár koreniacich bylín a v prípade znepokojujúcich príznakov ako nadúvanie či škvŕkanie v bruchu stačí zjesť za lyžičku majoránky alebo škorice a žalúdok sa okamžite ukľudní a prestane nás trápiť.
Ak problémy pretrvávajú zomeľte alebo roztlčte 30g semien koriandru, 20g semien feniklu a 20g rasce, 1 lyžičku zmesi zalejte s vriacou vodou a nálev vypite po jedle.

koření

Vyplýva z toho jednoduchý záver: ťažko stráviteľné jedlá ako napríklad bravčové mäso, kapusta alebo hrach by sa nemali jesť bez náležitej úpravy podľa metód našich babičiek. Tie nikdy neservírovali bravčové bez rasce, hrachovú polievku alebo zemiakové placky bez majoránky.