Objavujú sa najčastejšie na nohách, v oblasti lýtok. Trápi častejšie ženy ako mužov. Príčinou môžu byť hormonálne zmeny, tehotenstvo, ale aj genetika. Za ich vznik môže ale aj štýl života, ako napríklad obezita, chronická zápcha, dlhé státie, žilová trombóza alebo zvýšená zrážanlivosť krvi. Ak sa naruší spätný tok krvi smerom k srdcu, potom sa z normálnej žily vytvorí tá kŕčová.
staré nohy
Kŕčové žily nepôsobia zle iba esteticky, ale prejavujú sa aj mravčením, pálením alebo opuchom končatiny, ťažkými a unavenými nohami alebo nočnými kŕčmi. Problémy sa prejavujú najviac za teplého letného dňa v podvečer.
 
·         Ak kŕčové žily zanedbáte a neliečite si ich už na začiatku, môže dôjsť až k chronickému žilovému ochoreniu. To sa prejavuje napríklad trvalými opuchmi, borcovými vredmi, zápalmi žíl alebo ekzémami.
·         Ak majú obaja rodičia kŕčové žily, majú ich deti až 90% pravdepodobnosť rozvoja rovnakého ochorenia.
 
Riešenie:
·         V prípade ľahších a počiatočných príznakov sa odporúča redukcia váhy, obmedzenie pobytu v horúcom prostredí, použitie kompresívnych bandáží alebo pančúch, prípadne užívaním liekov.

·         Ak sa jedná o menší rozsah v podobe tzv. metličkových kŕčových žíl, tie možno odstrániť skleroterapiou, kedy sa do žíl aplikuje roztok alebo pena, ktorá chorú žilu uzatvorí a ona sa po čase vstrebe.

·         V pokročilejších štádiách ochorenia je potom nutná operácia, pri ktorej sa kŕčová žila mechanicky odstráni. Zákrok sa robí v mieste slabín alebo pod kolenami. Operácia prináša pooperačné modriny, bolestivosť. Rekonvalescencia tri až päť týždňov.
křečové žíly
Šetrnejším spôsobom, ktorý potrebuje tiež ďaleko menej času na zahojenie, je odstránenie chorých žil pomocou laseru. Žila sa nevytrháva, ponechá sa v končatine, len sa odborne preruší a ona sa časom vstrebe. Tieto operácie sa vykonávajú ambulantne, v lokálnej anestézii a pod kontrolou ultrazvuku a samotná rekonvalescencia trvá iba jeden až dva týždne.