Každý kto pracuje na firemnom počítači to istotne dobre pozná. Bavíme sa tu o zmene hesla na prístup do systému. Konkrétne nastavenie už záleží od interného nastavenia spoločnosti pre ktorú pracujete, ale ani doma by ste heslá na prístup napríklad ku svojmu emailu či účtu na sociálnej sieti nemali podceňovať. A majme teraz ak znova došlo k úniku miliárd osobných údajov. A kto vie, možno ste medzi nimi aj vy.
A práve s týmto nelichotivým tvrdením prišli bezpečnostný experti zo spoločnosti Data Viper. Určite aj vás teraz napadla nie jedna myšlienka ako sa to vlastne mohlo udiať. No pravda je taká že so šifrovaním týchto údajov si nikto ťažkú hlavu nerobil. Boli jednoducho umiestnené na verejnom serveri. Aby toho nebolo málo tento únik sa dotkol hneď dvoch spoločností ktoré sa zaoberajú zberom osobných údajoch o ľuďoch. A preto by mal človek pocit, že tieto údaje budú zabezpečené lepšie ako tomu v skutočnosti bolo. Údajné dotknuté spoločnosti People Data Labs a Oxydo ale napriek závažnosti sa k tomu nechcú veľmi vyjadrovať, a ani sa im vzhľadom k závažnosti problému nedivíme. Zrejme nepovažujú únik údajov ako sú prístupové údaje k rôznym účtom, emailové adresy, telefónne čísla čo dokonca adresu kde daný človek býva za niečo nad čím by si mali lámať hlavu. Nakoniec veď zber týchto údajov je ich práca.
Aby toho nebolo málo, celý server je hosťovaní na clou-de od spoločnosti Google. Tá sa ale rozhodla že nič neprezradí. A ako ináč ako z dôvodu ochrany súkromia. Akékoľvek informácie preto sprístupní iba apo vydaní príslušného súdneho nariadenia. Ale to na veci veľa nezmení. Je síce pravdepodobné že údaje pochádzajú z dotknutých spoločností a na veci to teda nič nemení. No zarážajúci je name fakt že sa jedná o staršie údaje. A preto nie je až tak otázne koľko z nich je aktuálnych, ale ako k daným informáciám pristupujú ak už niesu pre nich potrebné. Predsa len ako často sa sťahujete alebo meníte svoj osobný email? Veľmi často asi nie, a to je ten problém.